Buradaki bilgiler, A. Atakan ÖZAR’ın eğitim gördüğü İÜFF-MAT/FİZ ve ( İDMMA)YTÜ Üniversitelerindeki eğitim ve üyesi olduğu MMO(Makine Müh. Odası) Eğitim ve Seminerlerinden alıntılardır.

 ISI YALITIMITanım: Konutların ısıtılması ya da soğutulması için tüketilen enerji miktarını azaltmanın yolu ISI YALITIMI yapmaktır. Isı yalıtımı, binanın ısı kaybı ve kazancını azaltır; böylece ısıtma ve soğutma için harcanan enerji miktarı da azaltılmış olur. Teorik hesaplamalar, yalıtım ile sağlanabilecek enerji verimliliği potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

Isı yalıtım yapmakla;

- Aynı enerji miktarı ile yaklaşık iki kat daha fazla bina ısıtılabilir.
- Atmosfere salınan sera gazı emisyonları yarı yarıya azalır.
- Yurdumuzun toplam enerji tüketiminden yaklaşık olarak %10 - %15 tasarruf sağlanır, sonuçta Milyar $ mertebesinde kazanç oluşur.

DUVARLARDA ISI YALITIMI:
- Dışarıdan ısı yalıtımı
- Sandviç duvar ısı yalıtımı
- İçeriden ısı yalıtımı
Şeklinde olabilir.

DIŞ CEPHE GİYDİRME: Bu uygulama, dış duvarların dış yüzünden, mermer, granit, cam, metal giydirme cephe altında cam yünü veya taşyünü levha ile ısı ve ses yalıtımı olacak şekildedir.

Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ElemanlarıDÜBEL (Palstik-Çelik-Özel vidalı dübel)
KÖŞE VE SUBASMAN PROFİLLERİ (Alüminyum)
FUGA PROFİLLERİ (Düz yüzey-Dış köşeler-İç köşeler için)
DONATI FİLESİ (Cam elyafı)
FİLELİ PROFİLLER (Kapı ve pencereler için - köşeler için damlalıklı )

 

DIŞ CEPHE YALITIM SİSTEM TANITIMI:

1. Dış Duvar

2. Harç (Yalıtım Harcı)

3.Yalıtım Malzemeleri (XPS,EPS,Taş yünü

4. Dübel

5. Sıva (astar)

6. Sıva Taşıyıcı File

7. Sıva (astar)

8. Hazır Sıva (son kat)

 

UYGULAMA

A) BAŞLANGIÇ PROFİLİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Bu Profilin ölçüsü kullanılacak yalıtım levhalarının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre belirlenir. Bunlar duvara özel dübellerle 50 cm aralıkla tespit edilir. Köşe bağlantıları ise, başlangıç profili köşe elemanları ile veya profilin köşeye uygun bir şekilde kesilmesiyle oluşturulur.

B) YALITIM LEVHALARININ YAPIŞTIRILMASI Yalıtım levhalarının kenarları boyunca ve orta kısımlara noktasal olarak yaklaşık metre kareye 4 kg yapıştırıcı uygulanır. Yapıştırıcı sürüldükten sonra yalıtım levhaları, duvar yüzeyine birbirlerine birleştirilerek yerleştirilir. Yapışmayı sağlamak için yalıtım levhalarına geniş yüzeyli düzgün bir mala ile vurulmalıdır

C) YALITIM LEVHALARININ DÜBELLENMESİ Yalıtım levhaları üzerine uygun bir matkap ile ya delik açılarak dübel yerleştirilir ya da patlama dübel ile sabitleştirmek gerekebilir.

D) BİNA KENAR VE KÖŞELERİN OLUŞTURULMASI Pencere, duvar ve kapı yüzeylerinin oluşturduğu köşelerde düzgün bir kenar oluşturabilmek için özel köşe profilleri kullanılır. Köşe profillerinden başlamak üzere donatı sıvası tüm yüzeye mala ile uygulanır.

E) ALT KATMANI OLUŞTURMA Sistemin donatısını bu katman oluşturur. Önce alt kat sıva yüzeye mala ile uygulanduktan sonra üzerine (145 - 160 g/m2 ) donatı filesi, kenarları 10'ar cm birbiri üzerine binecek şekilde yerleştirilir. İnce katmanlı alt kat sıvada, fiber donatı , katman kalınlığının ortasına (2mm + 2mm) kalın katmanlı alt kat sıvada ise, fiber donatı, katman kalınlığının 1/3 lük kısmına gelecek şekilde (4mm + 2mm) yerleştirilir.

F) CEPHE YÜZEYLERİNİN OLUŞTURULMASI Bu uygulama, istenilen dokudaki boya veya kaplama malzemesinin rulo veya mala ile donatı katmanı üzerine uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu dekoratif sıva kuruduktan sonra, son kat boya ile boyanmalıdır.

.....İyi Bir Uygulama Sonucu.....

 

YÜRÜNEN TERAS, ÇATI, ISI ve SU YALITIMI1- Döşeme Betonu

2- Eğim Betonu

3- Su Yalıtımı

4- XPS ısı yalıtımı

5- Filtre Örtüsü

6- Takoz

7- Döşeme Kaplaması

 

;

 

YÜRÜNEMEYEN TERAS, ÇATI, ISI ve SU YALITIMI1- Döşeme Betonu

2- Eğim Betonu

3- Su Yalıtımı

4- XPS ısı yalıtımı

5- Filtre Örtüsü

6- Çakıl

 

BAHÇE, TERAS, ÇATI, ISI ve SU YALITIMI1- Döşeme Betonu

2- Eğim Betonu

3- Su Yalıtımı

4- XPS ısı yalıtımı

5- Filtre Örtüsü

6- Çakıl

7- Filtre Örtüsü

8- Bitki Toprağı

 

ISI YALITIMININ FAYDALARI

Isı yalıtımlı perde duvarların içinde yoğuşma oluşmıyacağı için duvardaki malzemelerde hasar oluşmaz. İnşaat demir-çelik malzemeleri paslanmaz. Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme ve siyah lekeler oluşmıyacağı gibi sıvalar, boyalar kabarmıyacaktır.

 

ISI YALITIMI MALZEMELERİ

Cam Yünü

Taş Yünü

EPS (Ekspande Polistren Köpüğü)

XPS (Ekstürüde Polistren Köpüğü)

PUR (Rijit Poliüretan Köpük)

WW (Ahşap Yünü Levhalar)

CG (Cam Köpüğü)

PF (Fenol Köpüğü)

Mantar Levhalar

Genleştirilmiş Perlit Levhalar

Ahşap Lifli Levhalar

 

Şimdilik hoşçakalınız!... Devamında görüşmek üzere...
Her türlü görüş ve önerileriniz için e-mail adreslerim:
atakan@atakanozar.net - atakan.ozar@mmo.org.tr
Baş sayfaya Dön